Sıkça Sorulan Sorular

​​
 • Konut Finansmanı Sistemi ile Konut Kredisi arasındaki fark nedir?

  21.02.2007 tarihinde yürürlüğe giren 5582 sayılı kanun ile konut kredisi, Konut Finansmanı(Mortgage) adını almıştır. Konut Finansmanı, tüketicilere konut kredisine göre daha uzun vade ve uygun faiz amacı ile oluşturulmuş bir sistemdir. Bununla birlikte Konut Finansmanı ile sabit faizin yanı sıra değişken faiz ile de kredi kullanılabilmektedir.
 • Konut Finansmanı sisteminin avantajları nelerdir?

  Kredi faizi üzerinden tahsil edilen %5 oranındaki Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) konut finansman kredilerinde uygulanmamaktadır. Konut finansman kredileri uzun vadeli krediler olup, böylelikle kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Ayrıca nitelikli konut üretimi desteklenirken, çarpık kentleşme engellenmektedir.
 • Herkes Konut Finansmanı sisteminden yararlanabilir mi?

  Konut sahibi olmak isteyen, düzenli ödeme gücüne sahip tüketiciler yararlanabilir.
 • Hangi para cinsinden kredi kullanabilirim?

  Bankamızda TL olarak konut kredisi kullanabilirsiniz.
 • Konut kredimin vadesini nasıl belirleyeceğim?

  Bankamız 120 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır. Kredinizin vadesini, kullanacağınız kredi miktarına ve ödeme gücünüze göre konusunda uzman Bireysel Müşteri İlişkileri Yetkililerimiz ile belirleyebilirsiniz.
 • Ekspertiz değerinin tamamına kadar konut kredisi kullanabilir miyim?

  Satın almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte alacağınız evin teminatı ile birlikte ikinci bir ipotek teminatı verilmesi halinde ekspertiz değerinin tamamına kadar kredi kullanabilmeniz mümkündür.
 • Kredimi erken kapatırsam herhangi bir ceza öder miyim?

  Erken ödemelerde tüketicilerden ücret talep edilmektedir. Erken ödeme ücreti gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde %1, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise %2’dir. Değişken oranlı kredilerde ise tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemez.
 • İnşaat halindeki konutum için kredi kullanabilir miyim?

  Bankamızın “İnşaat Tamamlama Kredisi” ile konutunu inşa etmekte olan ve asgari %70 seviyesine getirmiş tüketicilere kalan inşaatını tamamlaması için kredi kullandırılabilmektedir.
 • Konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmamın önemi nedir?

  Hayat Sigortası, vefat durumunda kalan kredi borcunun sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlamaktadır. Hayat sigortası sayesinde, Ziraat Bankası’ndan konut kredisi kullanan 18-70 yaş arasındaki müşterilerimizin sigorta süresi içinde vefatı halinde, borç kapatılmakta, geriye kalan tutar mevcut ise varislere ödenmektedir.
 • Konut Finansmanı sisteminden nasıl yararlanabilirim?

  En yakın Şubemize uğrayarak konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.
​​​​​​